Scroll Top

Prezentacja wodorowego Solarisa Urbino 12 w Poznaniu

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu zaprezentowano 17 września br. autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen. Prezentacja była premierowym pokazem tego pojazdu na rynku polskim.

Solaris Urbino 12 hydrogen został po raz pierwszy pokazany publiczności międzynarodowej w czerwcu br. podczas Światowego Szczytu Transportu Publicznego UITP w Sztokholmie. W ostatnich tygodniach był testowany przez przewoźników w Austrii i we Włoszech. Jeszcze w sierpniu został zaprezentowany w Grazu i Klagenfurcie. W kolejnych tygodniach pojazd trafił na testy do Niemiec: do Frankfurtu, Kolonii i Wuppertalu. Zainteresowanie polskim autobusem wodorowym wyraził również paryski przewoźnik RATP w Paryżu.

Producent z Bolechowa odniósł już pierwszy sukces – wygrał w maju br. przetarg na dostawę 10 autobusów wodorowych dla Bolzano w północnych Włoszech, z opcją rozszerzenia dostawy o 2 pojazdy. Nastąpiło to zatem jeszcze przed oficjalną premierą tego pojazdu w Sztokholmie.

Butle na wodór zostały zamontowane na dachu pojazdu. W ogniwie paliwowym pierwiastek ten jest przetwarzany na energię elektryczną. Oprócz tego autobus został wyposażony dodatkowo w baterie typu Solaris High Power, stanowiące magazyn energii. Zasięg pojazdu na jednym tankowaniu wynosi 350 kilometrów.

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.