Scroll Top

PKN Orlen w 2022 r. będzie produkować wodór we Włocławku

Jak poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, w 2022 r. spółka rozpocznie produkcję paliwa wodorowego we Włocławku. Na pierwszym etapie dystrybucji paliwo będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego. Prezes spółki ogłosił wcześniej również przystąpienie PKN Orlen do H2Europe, organizacji działającej na rzecz rozwoju technologii wodoru.

„Przystąpiliśmy do @H2Europe, organizacji zrzeszającej blisko 200 firm i ośrodków badawczych pracujących na rzecz rozwoju ogniw paliwowych i technologii wodorowych. Udział w stowarzyszeniu daje dostęp do transferu wiedzy oraz możliwość pozyskiwania środków na badania i rozwój #H2” podał na swoim Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Już w 2022 r. rozpoczniemy produkcję paliwa wodorowego we Włocławku. Równolegle z inwestycjami wzmacniamy nasz udział w organizacjach branżowych. Poprzez współpracę z czołowymi ośrodkami badawczymi i wymianę wiedzy chcemy budować pozycję regionalnego lidera technologii wodorowych” – podaje w swoim kolejnym tweecie prezes Spółki.

W połowie września br. Orlen ogłosił proces wyboru wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku. Docelowo będzie on mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę.

Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego. Koncern podpisał już kilka porozumień z samorządami, w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz miastem Płock, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

Oprócz hubu wodorowego we Włocławku i podobnej inwestycji planowanej w Płocku, koncern rozwija również technologie wodorowe w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini, gdzie rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest już w tym roku.

źródło: TVP Bydgoszcz, twitter.com

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.