Komisja Taboru Tramwajowego IGKM w Olsztynie, 6-7 września 2022

IMG_20220907_105501654

W dniach 6-7 września 2022 r. w Olsztynie odbyło się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego IGKM. Współorganizatorem było miejscowe Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o.

W pierwszym dniu odbyły się obrady, w których uczestniczyło ponad 100 osób. Wygłoszono następujące referaty:

 •  „MPK Olsztyn wczoraj i dziś – prezentacja spółki i jej historii”Jerzy Kant, Marek Latanowicz MPK Olsztyn
 • „Tabor tramwajowy eksploatowany w MPK Olsztyn” Mirosław Piekut, MPK Olsztyn
 • Tramwaj Durmazlar dla Olsztyna” – Abdullah BOCAN, Dyrektor Projektu i Rozwoju Biznesu DURMAZLAR RAILWAY SYSTEMS
 • Rozwiązania obniżające zużycie energii w tramwajach nowych i eksploatowanych” –  Marcin Drozd, Enika Sp. z o.o.
 • „Infrastruktura tramwajowa MPK Olsztyn”– Paweł Janiszewski, MPK Olsztyn
 • MMR – jedno miejsce, wiele możliwości” – Dariusz Kuta, MMR Group Polska Sp. z o.o.
 • „Tramwaju Moderus Gamma LF 05 AC pierwszy w pełni niskopodłogowy, jednoczłonowy tramwaj w Polsce” – Maciej Kin, MODERTRANS POZNAŃ Sp. z o.o.
 • Wózki manewrowe, szynowo-drogowe ZAGRO odpowiedzią na nowe wymagania bezpieczeństwa w zakresie mechanizacji prac utrzymaniowych w warsztatach tramwajowych” – Piotr Mizeracki, FIRE-MAX Sp. z o.o.
 • „Hałas generowany przez tramwaje”– Łukasz Zaręba, MPK Olsztyn
 • „Koncepcje kół elastycznych w lekkich pojazdach szynowych”– Maciej Sobiech, Lucchini Poland Sp. z o.o.
 • Innowacyjny system do pomiaru parametrów i oceny stanu infrastruktury torowo-sieciowej” – Mikołaj Sobczak, MLabs Sp. z o.o., Bartosz Firlik TechSolutions Group sp. z o.o.
 • Kierunki rozwoju projektów tramwajowych” – Bartosz Antkowiak, Pesa Bydgoszcz S.A.

Komisja w Olsztynie zgromadziła najważniejszych przedstawicieli branży związanej z komunikacją tramwajową, w tym szczególnie specjalistów w zakresie taboru tramwajowego. W tym roku tematem głównym były nowoczesne technologie w komunikacji tramwajowej, w tym technicznych rozwiązań mających wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji tramwajów, tj. mniejsze zużycie i niższe koszty energii elektrycznej. Dużo uwagi poświęcono procesowi reaktywacji komunikacji tramwajowej w Olsztynie, prezentując poszczególne etapy rozwoju nowej sieci, od pomysłu do realizacji, a także plany na przyszłe lata. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także prezentacje producentów taboru, którzy zaprezentowali swoje koncepcje i nowe podejście przy projektowaniu nowoczesnego taboru.

W trakcie obrad odbyły się wybory przewodniczącego Komisji Taboru Tramwajowego IGKM, którym został ponownie Krystian Wawrzyniak, Prezes Zarządu spółki Tramwaje Szczecińskie.

W drugim dniu uczestnicy Komisji poznali infrastrukturę techniczną i tabor MPK Olsztyn, a także najważniejsze zabytki stolicy Warmii i Mazur. W trakcie przejazdu po mieście goście z całej Polski mieli okazję przyjrzeć się obydwu rodzajom taboru tramwajowego: Solaris Tramino S111o oraz najnowszemu tramwajowi PANORAMA tureckiego producenta Durmazlar. Na zajezdni MPK odwiedzili halę techniczną oraz postojową. W trakcie wizyty odbył się pokaz dwudrogowego wózka ZAGRO firmy FIREMAX Sp. z o.o., służącego do przetaczania tramwajów na terenie zajezdni. Na koniec uczestnicy Komisji wraz z przewodnikiem uczestniczyli w wycieczce „śladami najciekawszych zabytków Olsztyna”.

Obrazek wyróżniający: fot. IGKM

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.