Scroll Top

Autosan zaprezentował pierwszy autobus elektryczny swojej produkcji

W początkach października br. miały miejsce dwie oficjalne prezentacje nowego elektrycznego autobusu AUTOSAN SANCITY 12LFE: w Sanoku, a następnie w Jasionce k. Rzeszowa podczas Kongresu 590.

Przy okazji prezentacji sanockiej podpisano z rządowymi agencjami porozumienia dotyczące elektryfikacji floty pojazdów spółek energetycznych oraz wymiany taboru autobusowego jednostek samorządowych.

Porozumienie Autosanu z Agencją Rozwoju Przemysłu ma pomóc w zbieraniu zamówień na te autobusy. Jednocześnie Autosan i Polska Grupa Zbrojeniowa (od kilku lat sanocka fabryka jest częścią zbrojeniowego koncernu) podpisały porozumienie z trzema największymi grupami energetycznymi w zakresie rozwoju produkcji samochodów elektrycznych w Polsce.

– Praca nad projektem zaczęła się w styczniu. Wszystko wykonaliśmy własnymi siłami. Pracuje u nas 34 inżynierów, którzy wykonali dobrą robotę” – powiedział PAP prezes Autosanu Eugeniusz Szymonik.

Jak podkreślił, najtrudniejsze przy produkcji było wszystko to, co wiąże się z elektryką.

– Czyli mocowanie baterii, przeprowadzenie okablowania wysokiego i niskiego napięcia. Trudność sprawiały również urządzenia pomocnicze, bo w tym pojeździe jest zupełnie inna sprężarka, inna pompa wspomagania kierownicy, inna klimatyzacja i inne ogrzewanie niż w spalinowym autobusie – zaznaczył Szymonik.

W pojeździe baterie i wszystkie urządzenia sterujące są polskie, silnik zaś jest produkcji kanadyjskiej. Teraz pojazd jest w trakcie uzyskiwania homologacji. Proces ten powinien się zakończyć do końca listopada. Klienci będą mogli kupić autobus w jednym z trzech wariantów długości: 10, 12 i 18 metrowej.

Zdaniem prezesa Autosanu, segment autobusów elektrycznych będzie dla firmy coraz ważniejszy. Jak zaznaczył Szymonik równolegle rozwijana będzie też linia autobusów na gaz sprężony CNG.

– Jeśli w niedługim czasie rozpocznie się dystrybucja gazu płynnego, wówczas ruszymy też z produkcją autobusów na płynny gaz LNG – wyjaśnił i dodał, że w przyszłym roku Autosan wyprodukuje autobus z napędem wodorowym.

źródło: PAP, www.money.pl

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.