DOKUMENT UITP (Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego)
CEL
Wytyczne zostały przygotowane w lutym w kontekście epidemii wywołanej przez koronawirus (COVID-19). Ich celem jest pomoc operatorom transportu publicznego w dostosowaniu planów kontynuowania świadczonych usług do szczególnych wyzwań, jakie niosą ze sobą choroby zakaźne.
KONTEKST
Według WHO nowy koronawirus atakuje układ oddechowy, rozprzestrzeniając się przede wszystkim poprzez kontakt z zakażoną osobą drogą kropelkową przez kaszel lub kichanie. Kropelki kaszlu lub kataru mogą być wdychane, osiadać na rękach lub innych powierzchniach. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób wirusowi COVID-19 to się udaje, ale z pierwszych informacji wiemy, że może on przeżyć poza organizmem człowieka, na powierzchni różnych przedmiotów, przez kilka lub nawet kilkanaście godzin.
Systemy transportu publicznego powinny być uważane za środowisko o wysokim stopniu ryzyka ze względu na:
- dużą liczbę osób znajdującą się w zagęszczonej przestrzeni, przy ograniczonym przewietrzaniu;
- brak kontroli dostępu pomagającej zidentyfikować potencjalnie chore osoby;
- dużą ilość powierzchni, które są dotykane przez pasażerów (kasowniki, poręcze, uchwyty, przyciski w drzwiach itp.).
Transport publiczny jest usługą niezbędną dla zapewnienia mobilności, także w czasach pandemii, między innymi aby pomóc w dojeździe do ośrodków zdrowa i szpitali. Zawieszenie świadczenia usług transportu publicznego byłoby radykalnym środkiem podjętym przez władze w ramach szerszego planu zarządzania kryzysem.