W dniach 18–19 czerwca 2026 r. w Białymstoku odbył się XL Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej, organizowany przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej we współpracy z Komunalnym Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli przedsiębiorstw komunikacyjnych, organizatorów transportu publicznego, administracji rządowej i samorządowej, środowiska naukowego oraz firm współpracujących z branżą transportu miejskiego.
Gości powitała Dorota Rondtke z Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Następnie Cezary Zajkowski, Prezes KPK przedstawił organizację komunikacji miejskiej w Białymstoku oraz działalność kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa. Szczególnym punktem otwarcia było wystąpienie Prezydenta Białegostoku, dr. hab. Tadeusza Truskolaskiego, który podkreślił znaczenie sprawnie funkcjonującego transportu publicznego dla rozwoju miasta i jakości życia mieszkańców.
Pierwszy blok tematyczny był poświęcony kierunkom i wyzwaniom zrównoważonej mobilności. Maria Perkuszewska z Ministerstwa Infrastruktury omówiła rolę Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) jako narzędzia wspierającego rozwój komunikacji miejskiej. Michał Babicki z firmy konsultingowej „Wolański” przedstawił praktyczne doświadczenia związane z wdrażaniem założeń SUMP w polskich samorządach. Blok zakończył panel dyskusyjny poświęcony zwiększaniu roli transportu publicznego w polityce miejskiej oraz sposobom skuteczniejszego uwzględniania potrzeb komunikacji miejskiej w procesach decyzyjnych.
Druga część obrad koncentrowała się na integracji transportu miejskiego i regionalnego. Marcin Gromadzki (Public Transport Consulting) wskazał na konieczność ścisłej współpracy miast i gmin w organizacji przewozów, natomiast Joanna Kaczmarska z Międzygminnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „Subbus” w Nowej Soli zaprezentowała doświadczenia związane z przekształcaniem komunikacji miejskiej w komunikację gminną. Diana Niewczas-Nowak, reprezentująca Miejską Komunikację Samochodową w Skarżysku-Kamiennej, zwróciła uwagę na wyzwania związane z odtwarzaniem taboru w mniejszych miastach, a Tomasz Szelukowski (Trako Projekty Transportowe Szamborski i Szelukowski) przedstawił kompleksową koncepcję optymalizacji oferty przewozowej komunikacji miejskiej w Dębicy. Debata podsumowująca blok była okazją do wymiany doświadczeń i wskazania praktycznych działań umożliwiających lepszą harmonizację komunikacji miejskiej z transportem regionalnym.
Popołudniowe prezentacje poświęcono zagadnieniom zaplecza socjalno-sanitarnego dla kierowców oraz nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym wspierającym bezpieczeństwo i efektywność transportu publicznego. Marcin Żabicki przedstawił działania podejmowane przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej w zakresie poprawy warunków socjalno-sanitarnych w pracy kierowców, natomiast Marek Borowski z Milatrans zaprezentował oferowane przez firmę kontenery sanitarne. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyło się wystąpienie Marcina Topóra z firmy Drabpol dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji, monitoringu, telematyki i analizy danych w zarządzaniu bezpieczeństwem komunikacji miejskiej.
Wieczorem uczestnicy spotkali się podczas uroczystej kolacji jubileuszowej, w trakcie której świętowano 35-lecie działalności Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej oraz 35-lecie Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Białymstoku. Była to okazja do wręczenia pracownikom KPK medali IGKM „Za wieloletnią pracę dla komunikacji miejskiej”. Branżowa odznaka „Zasłużony dla komunikacji miejskiej” przypadła w udziale Marcinowi Żabickiemu z IGKM.
Drugi dzień Zjazdu miał charakter techniczno-studyjny. Uczestnicy odwiedzili zajezdnię KZK przy ul. Pomocnej 1 w Białymstoku, gdzie zapoznali się z funkcjonowaniem zaplecza eksploatacyjnego oraz rozwiązaniami socjalno-sanitarnymi dla kierowców komunikacji miejskiej. Program uzupełniło zwiedzanie Muzeum Ikon w Supraślu oraz Muzeum Pamięci Sybiru – miejsc ważnych dla dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu.
XL Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej potwierdził, że transport publiczny stoi dziś przed licznymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną, integracją systemów transportowych oraz rosnącymi oczekiwaniami pasażerów. Jednocześnie wydarzenie pokazało, że dzięki współpracy środowiska branżowego, samorządów, administracji publicznej i partnerów technologicznych możliwe jest wypracowywanie skutecznych rozwiązań służących dalszemu rozwojowi komunikacji miejskiej w Polsce.
fot. IGKM
Sponsorzy Zjazdu:






