Solaris z zamówieniem na 100 autobusów CNG dla Tallina

Solaris Bus & Coach zwyciężył w przetargu ogłoszonym dla Linnatranspordi AS w Tallinie (Estonia) na 100 autobusów miejskich napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG): 60 Urbino 12 oraz 40 przegubowych Urbino 18.

„Mega zamówienie z Tallina, obejmujące dostawę 100 niskopodłogowych autobusów miejskich napędzanych sprężonym gazem ziemnym jest drugim co do wielkości, jednorazowym kontraktem na pojazdy tego typu, jakie wygrał polski producent. Przetarg, o łącznej wartości 27 mln euro, zrealizowany będzie między wrześniem a listopadem 2020 roku” – czytamy w komunikacie firmy.

Sercem nowych pojazdów, zarówno w wersji 12- jak i 18-metrowej, będzie przystosowany do pracy z CNG silnik o mocy 239 kW, wyposażony w funkcję zimnego startu, ułatwiającą rozruch przy niskich temperaturach zewnętrznych. Pięć butli z gazem zostanie umieszczonych na dachu, w części czołowej pojazdów. Zamówione pojazdy będą się charakteryzować wysoką pojemnością pasażerską. Urbino 12 pomieści jednorazowo ponad 80 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących, z których 12 dostępnych jest z poziomu niskiej podłogi. Z kolei Urbino 18 pomieści 150 osób, w tym 41 na miejscach siedzących (z których 16 pozbawionych będzie podestów).

W obu wersjach pojazdów zastosowano szereg rozwiązań podnoszących komfort pasażerów. Nie zabraknie m.in. wydajnej całopojazdowej klimatyzacji oraz podwójnych gniazd USB między siedzeniami w każdym rzędzie – w Urbino 12 będzie ich łącznie 17, z kolei w wersji przegubowej – aż 22. W wyposażeniu pojazdów znajdą się również system informacji pasażerskiej z wewnętrzną oraz zewnętrzną zapowiedzią głosową oraz system monitoringu składający się z 5 kamer wewnętrznych, a także kamery kierunku jazdy oraz cofania.

„Ekologiczne pojazdy z Bolechowa znane są w estońskiej stolicy od 2002 roku. Polski producent dostarczył już bowiem do Tallina ponad 50 bezemisyjnych trolejbusów Trollino. Dzięki realizacji aktualnego zamówienia, Estonia zostanie 14 europejskim państwem, do którego Solaris dostarczy swe autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym” – przypomniano w materiale.

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.