Scroll Top

Pierwszy autobus wodorowy w Polsce trafi do Konina

MZK Konin będzie pierwszym operatorem komunikacji miejskiej w Polsce z autobusem wodorowym w swojej flocie. Prezes Magdalena Przybyła, w obecności Prezydenta Miasta Piotra Korytkowskiego, podpisała 7 lipca umowę z Solaris Bus & Coach sp. z o.o. na dostawę w formie dzierżawy jednego fabrycznie nowego autobusu niskopodłogowego napędzanego wodorem.

Firma Solaris Bus & Coach został wyłoniony w drodze przetargu.  Miejski Zakład Komunikacji w Koninie sp. z o.o. wydzierżawi autobus napędzany energią pochodzącą z wodoru na okres czteroletni. Zgodnie z umową pojazd zostanie dostarczony w ciągu 12 miesięcy.

„Modernizacja taboru autobusowego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie to kierunek, który obrało Miasto Konin. Zapowiadając jego unowocześnienie, myślałem wówczas głównie o autobusach hybrydowych i elektrycznych. To, że dziś podpisujemy umowę na dzierżawę autobusu wodorowego Solaris, jest dla mnie powodem do dumy i ogromnej radości. ” – powiedział Prezydenta Miasta Konina Piotr Korytkowski.

„Jesteśmy świadkami nadzwyczajnej chwili. Jeszcze nie tak dawno temu nasza firma wprowadzała na polski rynek pierwsze autobusy elektryczne, dziś natomiast podpisujemy pierwszy kontrakt na dostarczenie autobusu zasilanego wodorem do Konina. Wodór ma szansę stać się jednym z filarów transformacji transportu publicznego w Polsce i całej Europie” – powiedział Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach.

Wśród głównych zalet autobusu wodorowego warto wymienić zwłaszcza krótki czas tankowania pojazdu, bardzo duży zasięg oraz bezemisyjny, cichy i przyjazny mieszkańcom miast tryb pracy. Wodór jest absolutnie czystym źródłem energii. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Wodór przechowywany będzie w postaci gazowej, w umieszczonych na dachu zbiornikach. Zamówiony autobus zostanie również wyposażony w dodatkowy magazyn energii elektrycznej – baterię Solaris High Power.

źródło: MZK Konin

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.