Scroll Top

Nowe „elektryki” w Krakowie

Rozpoczęła się realizacja podpisanej w maju ub. r. umowy na dostawę 50 autobusów Solaris Urbino 18 electric dla Krakowa. 18 marca miało miejsce oficjalne przekazanie przez producenta pierwszych 18 sztuk „przegubowych elektryków”.

– Od wielu lat inwestujemy w bezemisyjne autobusy. To przecież właśnie Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym w 2014 roku została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Po zakończeniu dostaw 50 autobusów Solarisa mieszkańcy już w połowie tego roku będą mieć do dyspozycji w sumie prawie 80 bezemisyjnych pojazdów – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.  

– Na początku tego roku złożyliśmy wniosek do programu Zielony Transport Publiczny o dofinansowanie zakupu kolejnych 40 przegubowych autobusów elektrycznych. Jeżeli nasz wniosek zostanie pozytywnie oceniony to już wkrótce bezemisyjne pojazdy będą stanowić ok. 20 proc. naszej floty – zaznaczył Rafał Świerczyński, Prezes Zarządu MPK SA w Krakowie.  

Wraz z zamówionymi pojazdami, producent dostarczył miejskiemu przewoźnikowi 50 sztuk urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in. Każdy autobus został także konstrukcyjnie przygotowany do wolnego ładowania w zajezdni za pomocą pantografów. Autobusy mogą być również ładowane w formie tzw. szybkiego ładowania za pomocą pantografów i tego typu ładowarki już funkcjonują na terenie zajezdni Wola Duchacka i Podgórze oraz w rejonie pętli autobusowych.  

 Autobusy są wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad  300 kWh. Zamówiony przez krakowskiego przewoźnika model pomieści 141 pasażerów, z czego 43 osoby na miejscach siedzących.

10 nowych autobusów 18 marca zostało skierowanych na linię nr 179 (Osiedle Kurdwanów – Dworzec Główny Zachód). 50 nowych bezemisyjnych autobusów będzie kursować przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w tym rejonie miasta, gdzie zdarzają się największe przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Na zakup pojazdów MPK SA w Krakowie uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

źródło tekstu oraz obrazek wyróżniający: MPK Kraków

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.