MPK SA w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup do 60 nowych tramwajów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup do 60 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Ich ostateczna liczba będzie zależeć m.in. od wysokości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.

Na składanie ofert producenci mają czas do 19 czerwca br. Jeżeli wybór dostawcy przebiegnie bez problemów, to dostawy pierwszych dziesięciu nowych tramwajów z tego zamówienia mogłyby się rozpocząć już pod koniec 2021 roku. Ogłoszony przetarg to efekt prowadzonego od kilku miesięcy dialogu technicznego, w którym brało udział kilka firm. Wypracowane w wspólnie wymagania techniczne dla zamawianych wagonów znalazły się w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

Zamawiane przez krakowskiego przewoźnika tramwaje mają mieć minimum 6 drzwi i umożliwiać przewóz  co najmniej 220 osób. Dwa wagony będą przystosowane do jazdy bez sieci trakcyjnej, a pozostałe zostaną tak zaprojektowane, aby w przyszłości również w nich móc zastosować to rozwiązanie. Wszystkie tramwaje będą wyposażone w klimatyzację, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą, system informacji pasażerskiej (głosowe zapowiadanie przystanków i tablice wyświetlające trasę przejazdu), monitoring, porty USB do ładowania smartfonów oraz system liczenia pasażerów. Warto zwrócić uwagę, że w nowych tramwajach  zaplanowano więcej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Nowością będą specjalne oparcia dla osób stojących.

Przetarg na kolejne 60 tramwajów wraz z zaplanowanymi na przyszły rok dostawami do Krakowa nowych,  niskopodłogowych tramwajów w ilości 50 sztuk, dają łącznie sumę ok. 1 miliarda złotych, którą Kraków wyłoży w wymianę taboru tramwajowego. Jednocześnie MPK wciąż będzie prowadziło prace modernizacyjne wagonów starszego typu, które polegają na montowaniu elementu niskiej podłogi, klimatyzacji i informacji pasażerskiej.

źródło: MPK Kraków

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.