Scroll Top

MZK w Koninie przekazał dwie Scanie CN113CLL sympatykom komunikacji

Ocalić od zapomnienia, przywrócić świetność i zadbać o przyszłość, to hasło przyświecające inicjatywie, której finałem stało się przekazanie przez Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o., na rzecz Stowarzyszenia Konińskich Sympatyków Komunikacji Miejskiej, dwóch najstarszych autobusów – Scanii CN113CLL o numerach taborowych 224 oraz 230.  Oficjalne podpisanie umowy darowizny nastąpiło 14 kwietnia 2021 r., a dokładnie 10 dni później nasze „babcie”, bo tak pieszczotliwie nazywaliśmy Scanie CN113, ostatecznie opuściły zajezdnię konińskiego MZK. Teraz zajmie się nimi rzeczoznawca i już wkrótce zostanie podjęta decyzja, jakie będą kolejne kroki w przywracaniu ich świetności.

To pierwszy przypadek w historii miasta Konin, gdy autobusy wycofywane z użytkowania i kończące służbę liniową, nie zostały przeznaczone do kasacji, a zamiast tego przekazano je organizacji, która ma na celu ratowanie zabytków, aby po renowacji móc przekazywać je w dalsze użytkowanie mieszkańcom, przyczyniając się w ten sposób do budowania tożsamości historycznej konińskiej komunikacji.

Scania o numerze taborowym 224 została wyprodukowana w 1996 r., natomiast Scania o numerze 230 rok później. Na tamte czasy były to bardzo nowoczesne autobusy, otwierające nowy rozdział życia MZK w Koninie, ponieważ likwidowały poważną barierę, która nie pozwalała wcześniej na swobodne korzystanie z komunikacji osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dziesięć autobusów tego typu, które przybyły w ciągu dwóch lat do Konina, nie zlikwidowało problemów w stu procentach, jednak są znane przypadki, że Zakład na prośbę mieszkańców, którzy potrzebowali się przemieścić z jednego końca miasta na drugi, starał się zadysponować pojazdy tam, gdzie zachodziła taka potrzeba.

Współpraca Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. i organizacji zrzeszającej sympatyków komunikacji miejskiej to pierwszy poważny krok w kierunku ocalenia od zapomnienia tego, co bez wątpienia zasługuje na pamięć.

Obrazek wyróżniający oraz we wpisie: fot. MZK Konin

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.