Scroll Top

Kraków: Przegubowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów na linii 503

Przegubowe elektryczne autobusy będą kursować na kolejnej miejskiej linii w stolicy Małopolski. Od 17 kwietnia będą z nich mogli korzystać w weekendy pasażerowie linii nr 503 (Nowy Bieżanów Południe – Górka Narodowa). Po kolejnych dostawach autobusy będą kierowane do obsługi tej trasy także w dzień powszedni. 

Pojawienie się bezemisyjnych autobusów na linii nr 503 to efekt dostaw nowych autobusów Urbino 18 electric, których w sumie do połowy roku będzie w Krakowie 50. Na ich zakup MPK SA w Krakowie uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej.

Pierwsze autobusy z tego kontraktu zaczęły kursować przed miesiącem, 18 marca 2021 roku na linii nr 179 (Osiedle Kurdwanów – Dworzec Główny Zachód). Jeden elektryk kursuje obecnie również na linii nr 173 (Nowy Bieżanów Południe – Azory). W tym roku te autobusy pojawią się jeszcze na linii nr 144 (Rżąka – Azory). Nowe „elektryki” będą kursować tylko na tych liniach, których trasa przebiega przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc tam, gdzie zdarzają się największe przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

Nowe autobusy są napędzane za pomocą osi ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Zostały konstrukcyjnie przygotowane do ładowania na dwa sposoby: poprzez 4-polowy pantograf dachowy umieszczony nad pierwszą osią pojazdu lub za pomocą złącza typu plug-in. Są wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz ładowarki USB. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą korzystać z platformy zamontowanej przy drugich drzwiach, ułatwiającej wsiadanie oraz wysiadanie z autobusu. 

W połowie roku w Krakowie będzie niemal 80 bezemisyjnych autobusów. Ponadto MPK SA złożyło wniosek do programu Zielony Transport Publiczny o dofinansowanie zakupu kolejnych 40 przegubowych autobusów elektrycznych. Jeżeli zostanie on pozytywnie oceniony to już wkrótce bezemisyjne pojazdy będą stanowić w Krakowie ok. 20 proc. floty. 

Przypomnijmy, że Kraków był pierwszym Polskim miastem, w którym na regularnej linii zaczęły kursować elektryczne autobusy. Od 17 kwietnia autobusy bezemisyjne będzie można spotkać na ośmiu liniach. 

Obrazek wyróżniający: fot. MPK Kraków

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.