Tegoroczne spotkanie Komisji Zasobów Ludzkich i Szkoleń IGKM odbyło się w dniach 16-17.05.2024 r. w Książu k. Wałbrzycha. W pierwszej części Malwina Grochala omawiała problematykę mobbingu poziomego i odwróconego (mobbing pomiędzy pracownikami oraz w stosunku do przełożonych). Zakłady pracy mają obowiązek prawny wdrażania odpowiednich procedur antymobbingowych. I rzeczywiście, w niektórych firmach pojawiają się zgłoszenia od pracowników, które – bez wnikliwej analizy – są bardzo często trudne do rozstrzygnięcia. Wspomniano również o profilaktycznych interwencjach, jeszcze przed wniesieniem oficjalnego zawiadomienia, które na dość wczesnym etapie konfliktu mogą dać szybki efekt i oszczędzić wielu problemów.
Marta Głowala z firmy InfoBizTech Sp. z o.o. poprowadziła warsztat, w którym opisano stanowiska dyspozytorów i mistrzów zaplecza technicznego. Problemy na styku najniższego szczebla kadry zarządczej z pracownikami mogą prowadzić do dużych perturbacji w firmach komunikacyjnych. Aby je zawczasu eliminować, należy dokładnie analizować predyspozycje osób do pełnienia zadań dyspozytorów i mistrzów. W związku z tym przeprowadzono analizę tych stanowisk pracy.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się panel dotyczący postępowań rekrutacyjnych. Wielu operatorów komunikacji miejskiej wkłada bardzo dużo pracy w szukanie kandydatów na stanowiska prowadzących pojazdy. O tym jak skutecznie prowadzić taką kampanię opowiadał Piotr Rachwalski – Prezes PKM w Świerklańcu, który dzięki różnym swoim działaniom doprowadził do imponującego wzrostu zatrudnienia.
Dopełnieniem Komisji stała się dyskusja na temat konsultowanego obecnie przez Ministerstwo Infrastruktury rozporządzenia w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewozy drogowe. Pani Elżbieta Kapałka z MZA Warszawa przedstawiła szereg uwag, które staną się podstawą wystąpienia Izby do Ministerstwa.
fot. Pixaby