Scroll Top

Komisja Promocji IGKM we Włocławku, 5-6 czerwca 2024

IMG_Poseł Paulina Matysiak_1

W dniach 5-6 czerwca br. we Włocławku odbyła się Komisja Promocji Komunikacji Miejskiej IGKM. Gospodarzem Komisji było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. we Włocławku.

W ramach panelu 1. debatowano, jak przekonać decydentów, że sprawna komunikacja podmiejska – będąca elementem systemu komunikacji miejskiej – odgrywa bardzo dużą rolę w walce z wykluczeniem transportowym. Zastanawiano się zatem, co zrobić, aby operatorzy komunikacji miejskiej realizujący przewozy podmiejskie nie byli wykluczani z narzędzi systemowego wsparcia finansowego. Panel prowadził Piotr Stasiak,  przewodniczący Komisji, Prezes spółki Rokbus z Rokietnicy. Na początek odbyła się prezentacja gospodarza, czyli MPK we Włocławku, w której Jakub Woźnikowski, dyrektor ds. organizacji przewozów opowiedział o kierunkach działań spółki, które mają na celu pomóc seniorom w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Są to np.: system inteligentnego transportu, który umożliwia osobom starszym, mającym problem z odczytem informacji, skorzystanie z lektora, czy też specjalne linie: do szpitali, przychodni oraz na cmentarz. W ramach tego panelu zorganizowano spotkanie z Pauliną Matysiak, posłanką na Sejm RP,  Wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Infrastruktury, Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Podczas rozmowy z Panią Poseł skupiono się na temacie organizacji i finansowania transportu publicznego, przede wszystkim w kontekście efektów, jakie spowodował Fundusz rozwoju przewozów autobusowych.

W panelu 2., prowadzonym przez Jakuba Woźnikowskiego, zastanawiano się, jak dostosować komunikację miejską do wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Czy starsi pasażerowie potrzebują specjalnego traktowania? Co można zrobić, aby senior mógł kontynuować swoje dotychczasowe aktywności, gdy nie może już prowadzić swojego samochodu? Jak dbać o inkluzywność komunikacji miejskiej? MPK we Włocławku jest w stałym kontakcie z organizacjami senioralnymi, z którymi konsultuje rozkłady jazdy. W panelu wzięli udział przedstawiciele seniorów, którzy mówili o swoich doświadczeniach w korzystaniu z komunikacji miejskiej.

W drugim dniu Komisji omówiono temat obsługi ruchu szkolnego z uwzględnieniem zmieniających się preferencji rodziców. O tym, jakie są preferencje rodziców związane z dowozem dzieci do szkół,  jak uspokoić ruch drogowy przy wejściach do szkół, czego w drodze do szkoły boją się dzieci i ich rodzice, mówiła Anna Nicińska, współautorka opracowania badawczego z UW: Dopełnieniem była prezentacja Dra Huberta Iglińskiego z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu nt. stref czystego transportu – funkcjonujących w Europie i planowanych w Polsce.

Fot. IGKM

Ustawienia prywatności
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej szanuje prawo użytkowników do prywatności.
Gromadzone, w dziennikach logów, dane są wykorzystywane do:
1. utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu),
2. celów statystycznych.
Zebrane dane nie są udostępniane osobom trzecim.